Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
SEO

9 Adımda Organik Trafik Arttırma Yolları

Organik trafik arttırma yolları herhangi bir ücret ödemeden yapılabilecek trafik sayısı yükseltme yöntemleridir. Sizlere sunacağım organik 5 farklı yol ile kendi web sitelerinizin ziyaretçi sayılarını arttırabilirsiniz.

Organik Trafik Arttırma Nedir ?

Organik trafik arttırma herhangi bir ücret ödemeden web sitenize trafik çekme yöntemlerine verilen genel isimdir. Bu yöntemlerin başında uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve sosyal medya ile link yönlendirmesi vardır.

Bu sık kullanılan ve sizlere sunacağım faklı taktikler ile gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz. Vereceğim taktiklerin başlıkları şu şekildedir;

 • Google’a Varlığınızı Hissettirin.
 • Hızlı ve Göz Alıcı Tema Seçimi
 • SEO Eklentisi Kurun
 • Uzun kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın
 • Sosyal Medyada Aktif Olun
 • Hedef Kitle Analizi Yapın
 • Kaliteli İçerikler Oluşturun
 • Görsellere ve Video İçeriklerine Yer Verin
 • Kullanıcı Odaklı Başlıklar Seçin
 • Site içi SEO (On Page SEO) Yapın

Başlıkları web sitenizde uygulayarak gözle görülür farkları anımsayabilirsiniz. Vakit kaybetmeden uçuşa geçelim.🚀

Google’a Varlığınızı Hissettirin

Web site kurulduğu zaman akıllara gelen ilk şey Google Search Console ve Google Analytics kurulumlarıdır. Bu kurulumlar ile web sitenizin Google’da yer almasınız sağlayabilirsiniz. Bu kurulumlardan sonra ise Sitemap.XML ve Robots.TXT dosyalarınızı Google’a göndermeniz gerekmektedir.

Google Search Console ve Analytics Kurulumu için Makalemi Ziyaret Edebilirsiniz. https://www.kadirtrabzon.com/search-console-kurulumu-nasil-yapilir/

Search Console ile web sitenizde olan biten her şeyi öğrenebilirsiniz. Bunlara örnek olarak;

 • Web sitenize gelen ziyaretçilerin Sayılarını öğrenebilirsiniz.
 • Anahtar Kelimelerinizin Google’da ki sıralamalarına bakabilirsiniz.
 • Sitemap.xml ve Robots.txt dosyalarınızı Google dizinine gönderebilirsiniz.
 • Hata veren sayfalarınızı görebilir ve hemen tepki verebilirsiniz.
 • Güvenlik sorunlarınız ile ilgili bilgilendirmeler alabilirsiniz.
 • Ay Ay gelen ziyaretçileri kontrol ederek karşılaştırma veya raporlar hazırlayabilirsiniz.

Bu ücretsiz araç sayesinde web siteniz ile ilgili birçok önemli unsuru inceleyebilirsiniz.

Robots.txt Dosyalarını Kullanın

Robots.txt dosyalarını hazırlayarak Search Console üzerinden Google’a göndermeyi unutmayın. Google gönderdiğiniz dosyanın içindeki linkleri botları sayesinde indexleyerek sizleri aramalarda kullanıcılara gösterir.

Hızlı ve Göz Alıcı Tema Seçimi

Hızlı ve bir o kadar da kullanıcı odaklı bir tema ile rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. Seçtiğiniz temaların SEO uyumlu olduğuna ve açılış hızlarının güzel sonuçlar verdiğine emin olun.

Seçilen temanın açılış hızı ve SEO uyumluluğu Google için bir unsur olduğundan seçtiğiniz tema ile ödüllendirebilir ve üst sıralara diğer maddeleri de uygulayarak yükselebilirsiniz.

SEO uyumlu ve Kaliteli Temalar için önerdiğim Web siteyi inceleyebilirsiniz. https://themeforest.net/

SEO Eklentisi Kurun

SEO eklentisi kurulumu sizlerin web siteniz ile alakalı güncel bilgileri, iyileştirmeniz gereken kısımları ve hatalarınızı, bunlara ek olarak içeriklerinizin 100 Puan üzerinden hesaplayarak ne kadar kaliteli olduklarını sizlere gösterir.

Bunlara ek olarak eklentiler sayesinde;

 • 404 Hatalarınızı
 • Web site istatistiklerinizi
 • İçerik Haritalarınızı
 • SEO Analizlerinizi
 • Link yönlendirmelerinizi
 • Görsel Optimizasyonları

gibi birçok özelliği ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu kolaylıklar ile zaman kazanabilir ve gerektiğinde eklentinin sizlere geri bildirimleri sayesinde hatalarınızı kolaylıkla öğrenebilir ve hemen çözüme kavuşabilirsiniz.

Wordpress için sizlere önerdiğim eklenti ‘Rank Math SEO’ Eklentisidir. Eklenti diğer benzerlerine göre ücretsiz olarak birçok özelliği bizlere sunarak kolaylık sağlıyor

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Organik trafik çekmek için çok kaliteli içerikler yazmak şart. Bu içeriklerin de anahtar kelime araştırması kaliteli içerik yazmak kadar önemli. İçeriklerinizde uzun kuyruklu anahtar kelime kullanmak Google’da rekabetin az olması sebebi ile içeriklerinizi ön plana çıkararak ziyaretçi çekme potansiyelinin yüksek olmasından geçiyor.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere örnek olarak “En iyi wordpress eklentileri” veya “İstanbul’da ki en iyi kafeler” gibi anahtar kelimeler kullanarak daha kısa sürede üst sıralara çıkabilir ve organik trafik çekebilirsiniz.

Sosyal Medya da Aktif Olun

Sosyal medya organik trafik çekmek için en iyi yollardan biridir. Sosyal medya da aktif olmak trafik çekmenin aksine markanızın tanıtımına ve bilinirliğine büyük katkı sağlar.

Facebook, İnstagram, Youtube gibi büyük sosyal medya platformlarında aktif olarak kitleniz ile aranıza bir güven oluşturun. Platformlar aracılığı ile attığınız gönderiler ve hikayelerin link paylaşımı sayesinde web sitenize trafik çekebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Yapın

Hedef kitle analizi yapmak kendi sektörünüzde ki rakiplerinizi tanımaya yardımcı olur. Bu analizler sonucunda;

 • Rakibiniz hangi sosyal medya platformlarında daha aktif
 • Web sitesinde olup da bizde olmayanlar
 • Neden bizden önde ? Bizden farkı nedir ?
 • Makalelerinde ne gibi teknikler kullanıyor ?

sorularına yanıtlar verebilirsiniz. Bu analizler sonucunda sizlerde takiplerinizde olup sizlerde olmayan maddeleri uygulayarak onlardan bir adım öne geçebilirsiniz.

Öne geçmeniz sizlere sıralamalarda daha iyi bir sonuç ve marka bilinirliği gibi geri dönüşler getirecektir.

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Kaliteli içerikler organik trafik çekmek için olmazsa olmazlar arasındadır. İçerikleri öncelikle Google için yazmayın. İçerikleri sizi ziyaret eden kullanıcılar için yazın. İçerikler kullanıcılar için faydalı mı değil mi bunu ön planda tutun. İçeriklerinizin karışık ve uzun cümleler ile kurulu olmasın. Tane tane anlatarak kolay bir okunabilirlik elde edin.

Kaliteli içerikler kullanıcılar ve Google için bir o kadar önemlidir. İçerikler sizin Google sıralamalarında yer almak için en kuvvetli silahınızdır.

SEO Uyumlu kaliteli içerikler oluşturmak için Ziyaret edebilirsiniz. https://www.kadirtrabzon.com/seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir/

Görsellere ve Video İçeriklerine Yer Verin

Rakiplerinizden sıyrılmak için kaliteli bir görsel ve video içerikleri hazırlayın. Video içeriklerinizin Google’ın videolar kısmında veya Arama kısmında direk görüntülenme alarak sizlere doğrudan trafik sağlayabilir. Görseller ile de içeriklerinize zenginlik sağlayabilir ve ziyaretçiler için güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Ek olarak görselleri makaleniz ile uyumlu seçiniz. Bu sayede ziyaretçiler görsellerden sıkılmayarak yazıya devam edebilir ve ayrıca bilgi verici görseller ile ziyaretçileri memnun edebilirsiniz.

Kullanıcı Odaklı Başlıklar Seçin

Başlıklar aramalarda ziyaretçilere gösterilen sayfaların harekete geçirici başlıkların normal başlıklara göre daha fazla tıklama aldığını kanıtladı. Harekete geçirici başlıklar kullanarak ziyaretçilerin sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

Harekete geçirici mesajların içeriğinde;

 • X Maddede
 • Kapsamlı Rehber
 • Detaylı Rehber

gibi ek kelimeler kullanarak ziyaretçileri kendinize çekebilirsiniz. Ek olarak aynı konuda içerikler yazmış rakiplerinizin başlıklarını analiz ederek onların yaptığı başlıklara benzer başlıklar oluşturabilirsiniz.

Site içi SEO (On Page SEO) Yapın

Site içi SEO çalışmalı organik trafik için çok önemlidir. Gelen ziyaretçiler için yazılar ne kadar önemli ise site tasarımı ve hızı oldukça önemlidir. Sizler trafik çekseniz bile etkileyici bir site ile kullanıcıları memnun etmezseniz ziyaretçiler sayfalarınızı terk edeceklerdir.

Site içi SEO Adımları şu şekildedir;

 • URL Düzenlemeleri
 • Başlıklar ve Meta açıklamalar
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Görsel Optimizasyonu 
 • Sayfa açılış Hızı Optimizasyonu

Bu adımlar sayesinde web sitenizi kullanıcılar için optimize ederek daha kaliteli bir web sayfası elde edebilirsiniz.

Site içi SEO’nun nasıl yapıldığını öğrenmek için Hemen ziyaret edin. https://www.kadirtrabzon.com/site-ici-seo-nedir-nasil-yapilir/

Özet

Organik trafik çekmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek  yok. Yukarıda ki adımları titizlikle kendi web sayfalarınıza uygulayarak sizlerde başarıya ulaşabilirsiniz. Tabii şunu unutmamak gerek bu optimizasyonları yaparak 3 4 güne ilk sıralara çıkamazsınız. Bunu zamana yayarak ve istikrarlı olarak sonuçlarını 3. aydan sonra görebilirsiniz.

 

Kadir Trabzon

Dijital Pazarlamaya meraklı SEO kategorisinde her geçen gün kendini geliştirmeye adamış bir pazarlamacı. Güncel bilgiler verdiğim blog siteme hoş geldiniz 😊

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu