Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
SEO

Anahtar Kelime Nedir ?

Anahtar kelime nedir tanımlayacak olursak kullanılacak ya da tanıtılacak olan konuları kapsayan genel kelime ya da kelime gruplarıdır. Anahtar kelime ya da kelime grupları, metnin ya da paragrafın ana konusunu ve ilgi odağını belirleyen kelimelerdir. Hangi aramalardan nerede görüleceğini ve ne zaman görüleceğini de belirlemeyi sağlar.

Anahtar kelimeler, reklamın ya da konunun potansiyel müşterilere daha kolay ulaşmasını sağlar. Örneğin bot reklamı yaparken, kışlık ayakkabı kelime grubunu anahtar kelime olarak seçerseniz, aramayı bu şekilde yapan kişilere bot ürünleriniz gösterilir. Hem müşteriye kolay ulaşmasını sağladığı için hem de doğru anahtar kelimeler seçildiğinde gerçekten işe yaradığı için oldukça güzel bir SEO yöntemidir.

Anahtar kelimelerde önemli olan, ilgili reklam konusuyla ilgili en çok akla gelen kelimelerin kullanılmasıdır. Çünkü herkes farklı şekillerde arama yapabilirler. Bunların hepsi ya da olabildiğinde fazlası seçilerek, daha kısa sürede bulunması sağlanır. Ancak şu da bilinmelidir ki yanlış anahtar kelime seçimi hiçbir işe yaramayacağı gibi hedef kitlenize de ulaşmanızı engeller. Bu yüzden yanlış anahtar kelimelerden kaçınılmalıdır. Bunun için de anahtar kelime seçimi yapmadan önce araştırmanın yapılması gerekir.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelimeleri belirlemek oldukça kolaydır. Bulunduğunu sektör ya da yazacağınız konu gibi temel başlığı belirledikten sonra, bu başlıkla ilgili en çok aranabilecek kelimeleri belirlemek gerekir. Belirlediğiniz anahtar kelimeler sayesinde reklamınızın ya da ürününüzün daha kısa sürede daha çok insana ve kitleye ulaşmasını sağlar.

Anahtar kelime nedir, anahtar kelime belirlemek için çeşitli programlardan yararlanmak gerekir. Ayrıca wordpress gibi eklentiler ile de anahtar kelimeleri tespit ettikten sonra ekleyebilirsiniz. Önemli olan çok sayıda anahtar kelime olması değil, etkili anahtar kelimeler olmasıdır.

Alakasız ya da uzak olan 10 anahtar kelime, tam içeriğe uygun olan 2 anahtar kelime kadar etki yapmayabilir. Bu yüzden anahtar kelime ya da kelime grubunun sayısı değil, konuyla ilgili olan bağlantısı önemlidir. Seo olarak bilinen arama motorlarındaki optimizasyon da anahtar kelimelerin tespit edilmesiyle yapılır. Bu sayede web siteniz arama motorunda en üst sıralarda yer alır.

Anahtar Kelime Örnekleri

Anahtar kelime seçimine ve belirlemeye yönelik bazı örnekler verelim:

  • Örneğin tüp bebek ve tedavi yöntemleri alanında uzman bir doktorsunuz. Kendi kliniğinizin yazısını hazırlayacaksınız. Burada başlığınız Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri olsun. İlk anahtar kelimeler, tüp bebek, tüp bebek tedavi olarak belirlenebilir. Ayrıca birkaç detayı da anahtar kelime olarak kullanmakta fayda olacaktır. Böylece konunun o kısmını araştıranlara da yardımcı olunur. Bu teknikle ilgili ya da tedavi süreciyle ilgili kelimeler olabilir.
  • Bir diğer örnekte ise abiye sitenizin olduğunu ve bu abiye sitesinin reklamını yapacağınızı düşünelim. Anahtar kelimeleriniz, abiye, kıyafet, abiye modelleri, tesettür abiye, kadın abiye gibi kelimeleri içermelidir. Mavi renk kadın abiye tarzından öznel anahtar kelimeler çok fayda sağlamaz. Bunun yerine renkli ya da farklı model olarak anahtar kelime tercihi yapılabilir. Çünkü mavi abiye arayan sayısı, renkli ya da model olarak arayanların sayısından daha düşük olacaktır.

Bunlar gibi konunun ana fikrini ya da temel ürününü içeren anahtar kelimeler belirlemek, içeriğin hedef kitlelere daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Anahtar kelimelerin eşleşme türlerine bakılacak olursa, 5 adet türden bahsedilebilir.

  • Geniş eşleşme: anahtar kelimelere yakın anlamlı olan kelimeleri de içerir. Hızlı – çabuk kelimeleri buna örnek olarak verilebilir.
  • Geniş eşleşme düzenleyici: kırmızı abiye yazan kullanıcıya siyah abiyelerin de çıkmasını sağlar.
  • Tam eşleşme: eksiz ve fazla kelime olmadan yazıldığında sayfanız çıkar. Uzun abiye modellerini tam eşleşme yaparsanız, uzun kırmızı abiye modelleri yazana sayfanız görünmez.
  • Sıralı eşleşme: anahtar kelimelerin sıralaması bire bir yapıldığında sayfanız çıkar. Kelimeler yer değiştirirse sizin sayfanız görünmeyebilir.
  • Negatif eşleşme: görünmesini istemediğiniz kelimeler için negatif eşleşme kullanırsınız. Kırmızı abiye kelimesini negatif eşleşme yaparsanız, kırmızı abiye araması yapana sizin sayfanız çıkmaz.

Tüm bu eşleşme türleri aslında sayfanızın etkili ve doğru kitleye ulaşmasını sağlar. Burada ne kadar sağlam olarak anahtar kelime eşleşmeleri yapılırsa, o kadar fazla olumlu sonuç alınır.

Anahtar kelimeler hakkında daha detaylı bilgi için SEO Uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.🥳

Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

Anahtar kelime seçiminin doğru olması için, öncelikle anahtar kelime seçimi yapılması gerekir. Bunun için de başta yanlış anahtar kelimelerin tespit edilmesinden kaçınmak gerekir. Dijital ortamda var olabilmek ve başarılı olabilmek için anahtar kelime düzenlemesi şarttır. Çünkü ancak bu sayede doğru hedef kitlenize ulaşırsınız.

Yanlış kitleye ulaşmak hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden anahtar kelime seçimini yapmadan önce anahtar kelime araştırması yapmak gerekir. Müşterinin nasıl bir beklenti içerisinde nasıl aramalar yaptığı iyi bilinmeli ve gözlemlenmelidir. Öncelikle rakiplerinizi inceleyerek buradan anahtar kelime seçimleri yapabilirsiniz.

Anahtar kelime nedir, müşterinin bakış açısına göre düşünerek anahtar kelimeler seçilmelidir. Örneğin bir ürününü teknik adını ya da modelin adını bilmeyenler, ürünü tarif ederek yazabilir. Örneğin pointe ayakkabısı yazarsanız sadece, çok az sayıda kişiye ulaşırsınız.

Ama ek olarak dans ayakkabısı da anahtar kelimeler arasına eklenirse daha çok kişiye ulaşabilir. Anahtar kelimelerin doğru ve benzer seçilmesi bu açıdan çok önemlidir. Aynı zamanda anahtar kelimelerin eşleşme türleri de çok önemlidir. Burası ne kadar sağlam ve doğru olursa o kadar başarılı sonuç alınır. Seo yöntemi sayesinde de anahtar kelimeyle alakalı her aramada üst sıralarda görülebilirsiniz.

Kadir Trabzon

Dijital Pazarlamaya meraklı SEO kategorisinde her geçen gün kendini geliştirmeye adamış bir pazarlamacı. Güncel bilgiler verdiğim blog siteme hoş geldiniz 😊

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu