Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
SEO

Backlink Nedir Ve Nasıl Alınır ?

Backlink Nedir ?

Backlink bir web sitesinden diğer web sitelerine verilen bağlantılardır. Arama motorları bir web sitesinden verilen bağlantıları, içeriğin kullanıcılar için işe yarar ve bilgilendirici olduğuna inandıkları için o linke önem gösterir ve bu sitenin sıralama konumu ve arama görünürlüğü üzerinde olumlu bir etki bırakmaktadır.

Backlinlerin web sayfalarınıza fayda sağlaması için her zaman kalıcı ve son derece kaliteli bağlantılar olması gerekmektedir. Kalitesiz web sitelerinden alınan backlinkler sizlere faydadan çok zarar verebilir.

Yüksek kalitede geri bağlantılar (backlink) web sayfanızın görünürlüğünü ve marka bilinirliğinizi arttırmaya büyük ölçüde yardımcı olur. Google backlink linklerini bir “güven oyu” olarak değerlendirir.

Backlink Türleri Nelerdir ?

Backlink denildiği zaman akla gelen birçok çeşit vardır. Backlinler birden fazla alım yapma çeşidine sahiptir. Bu çeşitleri bilmeden alım yapmak sizlere zarar verebilir. O yüzden bu çeşitleri öğrenerek daha sağlıklı alımlar yapabilirsiniz.

Nofollow Linkler

NoFollow linklerin bizlere pek bir faydası yoktur. Bir web sitesinden verilen Nofollow bir bağlantı kendi web sitemize herhangi bir değer katmaz. Bu sebepten dolayı da web sitemizin Google sıralamalarına ve marka bilinirliğine katkısı olmaz.

Backlink alımında linklerin NoFollow olmadığına özen göstermeliyiz. Verilen linkin çeşidini öğrenmek için F12 tuşunu kullanarak aşağıda ki link aramasını gerçekleştirebilirsiniz.

<a href=”https://www.kadirtrabzon.com/” rel=”nofollow”>Bu bir nofollow linkleme örneğidir</a>

DoFollow Linkler

DoFollow linkler sizlere en büyük katkıyı sağlayacak link türüdür. Bir Web site DoFollow link ile sizlere kefil olmuş sayılır. Bu link türünü kaliteli web sitelerinden aldığınıza emin olun. Çok sayıda kaliteli DoFollow backlink almak Google gözünde olumlu bir etkisi vardır. Bu etki ile Google sizleri daha üst sıralarda çıkarmaya özen gösterir.

Dikkat edilmesi gereken bit husus ise çok sayıda DoFollow backlink alınmasıdır. Link aldığınız web sitenin Google yönergelerine dikkat ettiğine emin olun. Yasaklı veya Kurallara uymayan bir siteden link alınması durumunda kendi web siteniz zarar görebilir.

Diğer link türlerine göre DoFollow link verirken URL’de herhangi bir ek kelimeye gerek yoktur. Link direk <a> </a> içinde yazılarak verilir.

<a href=”https://www.kadirtrabzon.com/”>Bu bir dofollow link örneğidir.</a>

Kısaca DoFollow link alırken kaliteli web sitesi olmasına özen gösterin. Yasaklı veya kurallara uymayan sitelerden uzak durun.

Sponsorlu Linkler

Sponsorlu linkler sizlerin seçeceği bir web sitesi üzerinden tanıtım yazısı ve ya ürün reklamı gibi paylaşımların yapıldığı link türüdür. Paylaşılan her reklam için web sitesine veya bir influencer’a ücret ödemeniz gerekmektedir.

Google yönergeleri pek Sponsorlu linkleri önermez daha doğal olması açısından DoFollow linklere daha sıcak bakıyor. Bu yüzden DoFollow linklere daha fazla özen göstermenizi öneririm. Link örneği bu şekildedir;

<a href=”https://www.kadirtrabzon.com/” rel=”sponsored”>Bu bir sponsorlu link örneğidir.</a>

Backlinler Nedir Neden Önemlidir ?

Backlinkler Google ve SEO için son derece önemli bir kriterdir. Backlink Google için güven ve otoriter açısından dikkat edilir. Backlinkler bizlere birçok alanda avantaj sağlar. Gelin bu avantajları birlikte inceleyelim.

Google Sıralamalarında Yükseliş

Backlink’in bir güven olgusu yarattığını söylemiştik. Bu güven Google için oldukça önemli. Google sizlere ne kadar güvenirse sizi ödüllendirme şansı da son derece yüksek olur. Bu ödüllendirme ise sizlere Google arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkarmak ve daha fazla kitleye ulaştırma şansı verir.

Sizlere backlink veren web sitelerinin aylık ziyaretçi sayısı fazla ise bağlantı tıklamalarınıza olan sayı da artacaktır ve sıralamalarda güzel sonuçlar verecektir.

Marka Bilinirliğinde Artış

Google sizleri ödüllendirdikçe üst sıralara çıkmak oranının daha yüksek olacaktır. Üst sıralarda yer aldığımız süreçte arama yapan kullanıcılar bizleri keşfederek akıllardan yer edecektir. Bu da bize marka bilinirliği olarak geri dönecektir. Marka bilinirliği ne kadar yüksek olursa potansiyel ziyaretçi ve satış gücünüz de artacaktır.

Markaya Olan Güven

Bir markaya olan güven herşeydir. Sizler ne kadar iyi olursanız olun ziyaretçileriniz size güvenmediği sürece herhangi bir satış vb. durumlarda büyük sıkıntılarla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu güven duygusunu ziyaretçilerinize aşılamak için farklı web sitelerinden backlinkler alarak güven inşa edebilirsiniz.

Alınan backlinler ve gelen yorumlar ile markanız bir güven otoritesine sahip olur. Güven ve marka bilinirliği açısından backlinler son derece önemlidir.

Rakiplerinizin Backlinklerini Bulun

Backlink almak son derece önemli dedik. Ama bir detay daha var ? O da rakiplerimizin nerden backlink aldığıdır. Bizler rakiplerimize yetişmek ve onlardan daha önde olmak istiyorsak, onların bulunduğu platformlardan backlink almamız gerekmektedir.

Sektörümüzle alakalı yerden alınan 1 backlink bile alakasız yerlerden alınan birçok backlinkten daha değerlidir. Bu yüzden rakiplerimizin nerelerde zaman geçirip hangi web sitelerinden backlink aldığını bularak bizlerde o yerlerden backlink almamız gerekmekte. Rakiplerimizin linklerini Semrush yardımcı aracı ile kısa sürede öğrenebiliriz.

Semrush’ın sol menüde bulunan Backlink Analizi kısmına giriş yaparak seçtiğimiz rakibin alan adını giriyoruz ve ara diyoruz. 

İlk çıkan ekranda rakibimizin hangi türde backlink aldığı, kaç adet backlinki bulunduğu ve linkin metin mi yoksa görsel olarak mı alındığı gibi analiz ile karşılaşıyoruz.

Semrush rakip backlink analiz türü

Üst kısımda ki görselde göründüğü gibi rakibimiz çoğunlukla Google’ın sevdiği tür olan DoFollow linkleri tercih etmiş ve ayrıca aldığı linklerin büyük bir çoğunluğu da metin olarak almış.

Backlink alınan web siteleri

Bir alt kısma inildiği zaman ise rakibimiz hangi web sitelerinden backlink almış onları görebiliriz. Yukarıda ki resimde olduğu gibi şuan halen aktif ve Google’ın sevdiği link türünden alınan backlinkleri listeledik. Sizlerde bu şekilde rakiplerinizi inceleyerek onların zaman geçirdiği web sitelerinden link almaya özen gösteriniz.

Rakiplerinizin diğer tüm analizlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız hemen incelemenizi tavsiye ederim.

Backlink Nasıl Alınır ?

Backlink almanın birden çok yolu vardır. Bu yollar ise ücretli ve ücretsiz olarak iki kısma ayrılır. Ücretsiz backlink alarak link inşası yapmak için yorum backlink, profil backlink, metin veya video backlink gibi yollara başvurabilirsiniz.

Ücretli backlink kısmında ise kişi veya kuruluşlara bir miktar ücret vererek tanıtım yazısı, video reklam gibi farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Hiç zaman kaybetmeden ücretli ve ücretsiz backlinkeri incelemeye başlayalım.

Ücretsiz Backlink Nedir Nasıl Alınır ?

Ücretsiz backlink almak için herhangi bir ücret ödemeye gerek yok. Hiçbir sermaye olmadan da web sitenize link inşası yapabilirsiniz. Bu link inşasını yapmak için birkaç farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri ve nasıl backlink alındığını inceleyelim.

Yorum Backlink

Yorum backlink çeşitli forum veya web sitelerinin yorum kısmına kendi web sitesi linklerimizi yazdığımız bir backlink yöntemidir. Bu yöntem ile birçok web sitesi üzerinden kendi sitemize yönlendirme yapabiliriz. Bu linklerin daha doğal olması açısından direk link yazıp göndermek yerine bir bilgi verip veya güzel bir yorum yaparak linkimizi daha doğal bir şekilde ekleyerek yüksek verim alabiliriz.

Profil Backlink

Profil backlink popüler sosyal medya platformları üzerinden profillere yazılan link türüdür. Bu link türü ile etkileşimleri fazla olsan sayfalar üzerinden bağlantı tıklamaları sayesinde organik şekilde web sitelerimize trafik çekebiliriz.

Metin Backlink

Metin backlink ile diğer web siteleri üzerinden paylaşılmış makaleler içinden seçtiğimiz anahtar kelimelerine verilen bağlantılardır. Makaleyi ziyaret eden kullanıcılar seçtiğimiz anahtar kelimeler üzerinden bağlantılara tıklayarak kendi web sitemize gelerek markamızı tanıyabilir ve organik ziyaretçi olarak bizlere geri dönebiliriz.

En sık kullanılan backlink türüdür. Bunun sebebi ise kolay olması ve birçok avantaj sağlamasıdır.

Ücretli Backlink Nedir Nasıl Alınır ?

Ücretli backlinkler bizim seçtiğimiz marka veya kişiler ile ortaklık kurarak bir miktar ücret karşılığında tanıtım yazısı, tanıtım videoları gibi çeşitli seçenekler ile oluşan bağlantı türleridir.

Tanıtım Yazısı Backlink

Tanıtım yazısı backlink aylık trafik sayısı ve domain kalitesi yüksek web siteleri ile belirli bir ücret karşılığı yayınlanan bir makaledir. Bu makale ile kendi işletmenizi tanıtabilir veya bir bilgilendirici kaliteli makale ile kendi web sitenize link verebilirsiniz.

Makalenizin yayınlandığı web sitede aylık trafik miktarı yüksek ise ilk olarak organik bir şekilde trafik akışı ve ikinci olarak da çok kişiye erişim sayesinde marka bilinirliğine destek sağlayabilirsiniz.

Videolu Tanıtım Backlink

Videolu backlink ise tanıtım yazısında ki gibi bir miktar ücret ödeyerek Youtube, İnstagram, Fcebook gibi platformlar üzerinde ki influencerlar ile anlaşarak yapılan tanıtımlardır. Bu backlink türünün en büyük avantajı ise direk kendi kitlenize hitap eden kullanıcılar ile iletişime geçerek kendi kitlenize direk mesaj da bulunabilirsiniz.

Yüksek erişim ve takipçi potansiyeli olan kullanıcılar ile anlaşarak ürün satışı, marka bilinirliği gibi birçok konuda rakiplerinizin önüne geçme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Banner ve Görsel Backlink

Banner ve görsel backlink türü web sitelerinin üst veya sağ ve sol taraflarında bulunan reklam alanlarına yerleştirilen backlink türüdür. Ziyaretçilerin dikkatini çekmesi için kaliteli görseller ile donatılır. Ziyaretçiler bu görsellere tıklayarak sizlerin web sitesine aktarılır. Bu backlink türünde kaliteli görsel kullanımına ve web sitenin aylık ziyaretçi oranının yüksek olmasına özen gösteriniz.

Hacklink Nedir? 

Hacklink site dışı link akışının illegal olarak yürütülmesine denir. Başka bir siteden kendi web sitemize link çekmek için kullanılan backlink çalışmalarının bazıları illegal şeklinde yapılabiliyor. Buradaki en büyük detay, bu çalışmanın linkin alındığı site sahibinin izni olmadan yapılmış olmasıdır.

Bu işlem ile belki kısa süreliğine üst sırala çıkmak mümkün olabilir, ama unutmamak gerekir ki bu işlemleri Google ve web site sahipleri anlar ise büyük cezalar alabilirsiniz. Kim Google dizininden silinmek ister ki ?

Her zaman oyunu kurallarına göre oynamamız gerektiğini unutmayın. İllegal backlinkler bizlere ilerde büyük zararlar verebilir.

Hacklink Zararları Nelerdir?

Hacklink çalışmaları kısa süreliğine de olsa yüksek başarı sunabilir. Backlink SEO, illegal SEO çalışmaları ile arama motoru sıralamalarında başarı elde etme optimizasyonlarıdır. Hacklink de bu optimizasyonların bir parçası. Black hat SEO’da genel bir çalışma varken, hacklink sadece link çekme yoluyla gerçekleştirilir. Kısaca hacklink çalışmasının zararlarından bahsetmek gerekirse;

  • En büyük zarar arama motorlarından alacağınız cezalardır. Yaptığınız iş öğrenilir öğrenilmez bu ceza sitenize faydadan çok zararı olacaktır.
  • Hacklink ile kısa vadeli başarı elde edebilirsiniz ancak bu çalışmaları bir kez kaldırdığınızda düşüşünüz çok sert olabilir.
  • Hacklink çalışmalarınızı fark eden kişiler sizlere olan güvenini yitirebilir.
  • Bu çalışmalar mevcut sitenin kaynak kodlarına müdahale ettiği için bu işlem siber suç kapsamındadır. Karşı taraftan siteye şikayette bulunarak yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Kaliteli Backlink Nedir Nasıl Alınır ?

Kaliteli backlink nedir? Kaliteli backlink kendi sektörünüzde ki rakiplerinizin en çok zaman geçirdiği platformlardan alınan backlinklerdir. Bu backlinkler ile rakiplerinizin bulunduğu yerlerde yarışarak onların önüne geçme fırsatı yakalayabilirsiniz. Buralardan alınan backlinkler size alan adı otoritesi, marka bilinirliği ve organik trafik gibi birçok konuda destek sağlar.

Seçtiğiniz web sitenin alan adı otoritesi ve aylık ziyaretçi oranına bakmadan asla backlink almayın. Düşük otoriterli sitelerden alınan backlinler sizlere faydadan çok zarar sağlar. Her zaman kaliteli web siteleri üzerinden backlink almaya özen gösterin. Bu özeni Google fark edecek ve sizleri en kısa zaman da ödüllendirecektir. Google’a güvenin.😉

Sık Sorulan Sorular

Backlink hizmeti nedir ?

Backlink hizmeti belirli bir anahtar kelime üzerine çeşitli web sitelerinden alınan link çalışmalarıdır. Bu çalışmalar ile SEO’ya katkı sağlar ayrıca marka bilinirliği ve organik trafik artışı elde edebilirsiniz.

Backlink zararlı mı ?

Backlink zararlı değil aksine web sitemiz için çok faydalı bir SEO çalışmasıdır. İllegal yani hacklink ile alınan backlinkler hariç diğer tüm backlinkler bizlere büyük fayda sağlar.

Backlink SEO için neden önemlidir?

Backlink’in SEO için önemli Site dışı SEO çalışmalarının kalbi olmasıdır. Backlink ile trafik artışı elde edebilir, marka bilinirliğinize katkı sağlayabilir ve

Backlink analizi nasıl yapılır?

Rakip Backlink analizi yardımcı SEO araçları ile yapılabilir. Semrush sol menüde bulunan Backlink analizi kısmında rakibimizin alan adını girerek analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kadir Trabzon

Dijital Pazarlamaya meraklı SEO kategorisinde her geçen gün kendini geliştirmeye adamış bir pazarlamacı. Güncel bilgiler verdiğim blog siteme hoş geldiniz 😊

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu