Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
SEO

10 Adımda E-Ticaret SEO: Detaylı Rehber

E-Ticaret SEO, yani arama motoru optimizasyonu; sizlere daha fazla müşteri çekmek için hazırlanmış stratejiler bütünüdür. Peki E-Ticaret SEO nedir ? ve ne gibi optimizasyonlar yapabilirsiniz. Merak etmeyin bu detaylı rehber ile E-Ticaret SEO stratejilerinin hepsine hakim olacaksınız. E-Ticaret sitesi SEO çalışmaları nasıl yapılıyor bunları incelemeye hemen başlayalım.

E-Ticaret SEO Nedir ?

E-ticaret SEO, web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan bir dizi optimizasyon tekniğidir. E-Ticaret için SEO, çevrimiçi mağazanızı büyütmek için daha fazla trafik ve satış oluşturmanıza olanak tanıyarak daha alakalı arama sonuçlarında görünmenize olanak tanır.

SEO E-Ticaret İçin Neden Önemlidir ?

Artık “e-ticaret için SEO nedir” sorusunu yanıtladığınıza göre, bunun neden önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Neden bir e-ticaret SEO stratejisine yatırım yapmalısınız?

İşte SEO’nun eticaret için önemli olmasının 4 nedeni:

 • Daha fazla kitleye ulaşarak markanızın ismini duyurursunuz : Birisi markanıza aşina değilse, e-ticaret SEO, markanızı keşfetmelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Daha fazla arama sonucunda görünerek daha fazla kişinin markanızı keşfetmesine yardımcı olursunuz.
 • Ürünlerinizin daha fazla görünmesini sağlarsınız : İnsanlar aktif olarak e-ticaret işletmenizin neler sunabileceğini araştırıyor. E-ticaret SEO’ya yatırım yaparak, ürün bilinirliğini ve marka bilinirliğinizi artırmaya yardımcı olabilirsiniz.
 • Hedef kitleniz ile iletişim : E-Ticaret SEO‘ya yatırım yapmak, hedef kitleniz için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamanıza olanak tanır. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için web sitenizi optimize etmeniz gerekir, bu da hedef kitleniz için daha iyi bir deneyim sağlamaya yardımcı olur. Daha olumlu bir kullanıcı deneyimi, olumlu marka çağrışımlarına ve artan satışlara yol açar.
 • Satışlarda artış : Müşteriler ürünlerinizi Google aramalarında keşfettiklerinde, kendilerine uygun olup olmadığını anlamak için ürüne zaman ayırırlar. Düzenli görsel ve açıklamalar ile ürünleri pazarlayarak satış miktarlarını arttırabiliriz.

E-Ticaret Siteniz İçin Vazgeçilmez 12 SEO Stratejisi

Artık E-Ticaret SEO Nedir ve E-Ticaret SEO Neden önemlidir konularını anladığımıza göre can alıcı noktaya yani E-Ticaret SEO Stratejilerine geçebiliriz. Mağazanızın görünürlüğünü arttırmak ve satışlarınıza destek olmak için bu 12 E-Ticaret SEO stratejilerine göz atın!

Daha İyi Sıralamalar İçin Detaylı Anahtar Kelime Analizi Yapın

E-Ticaret SEO‘nun ilk adımı detaylı anahtar kelime analizinden geçiyor. Anahtar kelimeler, kullanıcıların aradıklarını ürünleri bulabilmek için arama motorlarında aradıkları kelimelerdir. Örnek vermek gerekirse bir kullanıcı pantolon almak için “siyah deri pantolon” araması gibi bir sorgu oluşturabilir.

Anahtar kelimeler, sattığınız ürünleri müşterilerinizin karşısına çıkarmak için yardımcı olur. Google gibi büyük arama motorları, sayfalarınızın alaka düzeylerini ölçümlemek için seçtiğiniz anahtar kelimeleri kullanır. Bu sebepten ötürü de arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar almak ve müşteri çekebilmek için doğru anahtar kelimeleri kullanmanız çok önemlidir.

Anahtar kelimelerini seçmeye başlamadan önce ürünlerinizi detaylıca kontrol edin ve sorunsuz bir ürün haline getirin. Şimdi ise anahtar kelimelerinizi seçmeye başlayabilirsiniz. Ben anahtar kelimelerini Semrush SEO aracı ile seçiyorum. Semrush aracına giriş yaptıktan sonra sol menüden “Anahtar kelimeleri genel bakış” kısmından ürünümüzün ismini girerek gelen anahtar kelime önerilerinden kendimize uygun olanları seçerek yolumuza devam ediyoruz.

Semrush Anahtar Kelime Seçimi

Ben örnek olması açısından “pantolon” anahtar kelimesi araştırması yaptım ve sonuçlar listelendi.

Anahtar kelime araştırması yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile karşılaşacaksınız. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, işletmeniz için daha alakalı potansiyel müşteriler elde etmenize yardımcı olur. Buna ek olarak uzun kuyruklu anahtar kelimelerin rekabet oranı az olduklarından ilk sıralara kolaylıkla çıkarak daha fazla organik trafik elde edebilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Ana anahtar kelimenizi ve ilgili bazı anahtar kelimeleri seçtikten sonra, e-ticaret siteniz için içerik pazarlama stratejinizi geliştirmeye başlamanız gerekir. İçerik, farklı arama sonuçlarında sıralamanıza yardımcı olur ve sayfanıza daha organik trafik çeker.

İçerik oluşturmaya başlamak için konu bulmanız gerekir. Sayfalarınıza alakalı trafik çekmeye yardımcı olan sektörle ilgili konulara bağlı kalın. Ardından içeriğinize entegre etmek için alakalı anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Etkili bir içerik oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Hedef anahtar kelimenizi kullanın: Hedef kitlenizin tam olarak ne aradığını bilmesi için anahtar kelimelerinizi sayfanızın tamamına ekleyin. Anahtar kelimelerinizin kulağa doğal gelmesini istiyorsanız makalenizi çok fazla anahtar kelimeyle doldurmaktan kaçının.
 • Arama amacına uygun yazın: İçerik oluştururken içeriğinizin arama amacı ile eşleştiğinden emin olun. Anahtar kelimelerinizi kullanın ve diğer rakiplerinizin seçtiğiniz konu hakkında neler yazdığını görmek için Google aramalarından yardım alın. Bu araştırma aramalarda daha iyi sıralamalar alabilmeniz için arama amacına daha uygun içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 • Ürünlerinizi kalite ve karmaşık olmayan bir şekilde yükleyin : Alışveriş yapanların web sitenize geldiklerinde aradıkları bilgileri hızlıca  bulmalarını isteriz. İçeriğinizin anlaşılmasının kolay olduğundan emin olun. Alışveriş yapanların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için sayfalarınızı kısa paragraflar, madde işaretli listeler ve başlıklarla desteklemeyi unutmayın.

Dikkat Çekici Başlıklar Oluşturun

H1, yani ana başlıklar kullanıcıların arama yaptıklarında gördükleri ilk şeydir. Başlık etiketleri, e-ticaret web sitesi SEO’sunun önemli bir maddesidir, çünkü Google, sayfanızın içeriğini belirlemek için başlık etiketlerini ve anahtar kelimeleri kullanır. Bunlar Google için doğrudan sıralama faktörleridir.

Ana Başlık

Başlık etiketlerine anahtar kelimeler eklemek, içeriğinizin sıralana bilirliğini de iyileştirebilir.

Başlık etiketlerini optimize ederken karakter sınırları içinde kaldığınızdan emin olun. Başlık etiketiniz yalnızca 60 karakter ile sınırlıdır. Kendinize aramalarda biraz yer açmak için yaklaşık 55 karakterlik bir başlık etiketi kullanın. Aksi takdirde, başlıkların bir kısmı aramalarda görünmeyecektir.

İkna Edici Meta Açıklamaları Yazın

Aramalarda başlık etiketinin altında meta açıklamaları görünür. Alışveriş yapanların sayfanızı ziyaret ettiklerinde ne bulacaklarına dair kısa bir açıklamaları (yaklaşık 160 karakter) vardır.

Meta Açıklama

Meta açıklamalar, alışveriş yapanlara sayfanız hakkında bilgi vermede ve bağlantılarınızı tıklamalarını sağlamada önemli bir rol oynar. Çekici bir meta açıklama, çevrimiçi mağazanıza trafik çekecektir.

Açıklamanıza hedef anahtar kelimenizi eklemeyi unutmayın. Google’ın ve arama yapanların sayfanızın arama sonuçlarıyla alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Kullanıcı Dostu URL Yapıları Oluşturun

Tüm sayfalara kullanıcı dostu URL’ler ekleyerek çevrimiçi mağazanızın erişilebilirliğini iyileştirebilirsiniz.

Web sayfanıza trafik kazandırmak ve kullanıcıların URL’nizi daha iyi hatırlamalarına yardımcı olmak için web sayfanızın anahtar kelimelerini, kafa karıştırıcı rastgele harf ve sayı dizileri kullanmak yerine daha anlamlı ve düzenli URL yapıları oluşturun.

Web siteniz, sayfalarınızın bulunduğu kategoriler veya klasörler içeriyorsa, bunları da URL’nize ekleyebilirsiniz. Bu, müşterilerinizin web sitenizde nerede olduğunu anlamanın başka bir yolu olacaktır.

https://www.e-bebek.com/uzaktan-kumandali-araba

Bu URL, kullanıcıların kolayca takip edebileceği net bir hiyerarşiye sahiptir. Ayrıca, aşağıdaki linke benzer bir şey yerine bu yolu hatırlamaları daha olasıdır.

https://www.e-bebek.com/araba-sdsa-15-uzaktan-wrtggf/

Net bir URL yapısı, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve hedef kitlenizde daha iyi bir akılda kalıcılık sağlamanıza yardımcı olur.

Site Mimarinizi Geliştirin

Bir e-ticaret sitesi olarak web sitenizin yüzlerce sayfası vardır. Kategori sayfalarınızdan tek tek ürün sayfalarına kadar, düzenli tutmanız gereken çok sayıda sayfanız var. Bir e-ticaret sitesi için SEO yaparken, müşterileriniz için kolay gezinmeyi destekleyen sağlam bir mimariye sahip olmak önemlidir.

Site mimarisi için önerilerim şu şekildedir:

Düzenli olun: Web sitesiz çok karışık ve rengarenk ise bu kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Ne kadar sade ve düzenli bir E-Ticaret siteniz var ise deneyiminiz o denli artacaktır.

Kullanıcı deneyimine önem verin : Bir online mağaza olarak, yeni ürünler ekledikçe ve içerik oluşturdukça yeni sayfalar ekleyeceksiniz. Sitenizin mimarisi, basit bir mimari olarak bütünlüğünü korurken yeni eklemeleri kaldırabilmelidir. Yeni ürün sayfalarını kolayca eklemenizi sağlayan sistematik bir kategori organizasyonuna sahiptir.

Bir site yapısı oluştururken müşterilerinizi düşünerek tasarlamak istersiniz. Web sitenizin yapısını incelemek ve sitenizdeki sayfaları bulmanın ne kadar kolay olduğunu belirlemek için zaman ayırın. Henüz yapmadıysanız, müşterilerinizin ürünleri kolayca arayabilmesi için bir arama çubuğu özelliği ekleyin.

Görsellerinizi Optimize Edin

Bir E-Ticaret işletmesi olarak, müşterilerinize ürünlerinizi görselleştirmelerine yardımcı olacak tonlarca resim sağlarsınız. Sonuç olarak, web sitenizde çok fazla resim dosyası bulunduğundan sayfalarınız ağırlaşabilir ve yavaşlayabilir.

Yavaş bir web sitesi SEO’nuz için kötüdür çünkü Google, arama yapanlara yalnızca hızlı bir şekilde bilgi alabilmeleri için hızlı yüklenen bir web sitesi vermek ister. Resimlerinizi PhotoShop yardımcı ile optimize ederek tekrar yükleyin.

Resimlerinizin altına ürününüz ne ile ilgili ise güzel bir açıklama yaparak kullanıcıların gönlünü çalarak satın almaya zorlayın.

Sayfaların Açılış Hızlarını Optimize Edin

Mağazanızın sayfa hızını olabildiğince hızlı tutmak çok önemlidir. Peki neden ?

Web sitenizin bir saniye daha hızlı yüklenmesini sağlayarak dönüşümlerinizi %7’ye kadar artırabilirsiniz.

Ek olarak, 5 saniye içinde yüklenen siteler %70 daha uzun kullanıcı oturumlarına ve %35 daha düşük hemen çıkma oranlarına sahiptir.

Yavaş bir e-ticaret mağazası, potansiyel müşterileri kaybetme riski taşır.

Sitenizin şu anda ne kadar hızlı yüklendiğini merak ediyorsanız Google’ın PageSpeed ​​Insights aracıyla yükleme sürelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdakileri maddeleri uygulayarak sayfa hızını artırabilirsiniz:

 • Javascript, CSS ve HTML dosyalarını sıkıştırın
 • Kodu temizleyin ve gereksiz öğeleri kaldırın
 • Sunucu yapılandırmanızı kontrol edin
 • Yükleme sürelerini hızlandırmak için tarayıcı önbelleğe almayı etkinleştirin
 • Yönlendirme sayısını azaltın

Geri Bağlantılar Oluşturun

Geri bağlantılar, diğer web sitelerinden web sitenize verilen bağlantılardır. Geri bağlantılar, E-Ticaret SEO stratejiniz için değerlidir çünkü trafiği önemli ölçüde artırabilir ve web sitenizin güvenini ve yetkisini artırmaya yardımcı olabilir.

Arama motorları, geri bağlantıları onay olarak görür, bu nedenle web sitenize güvenilir ve değerli geri bağlantılar almak önemlidir.

Etkili bir bağlantı kurma stratejisi oluşturmak için:

 • Web sitelerinin sayfalarınıza bağlantı vermesini sağlayan ilgi çekici içerik oluşturun
 • Marka bilinirliğini artırmak için bir sosyal medya varlığınızı oluşturun
 • Paylaşılabilir videolar oluşturun

E-Ticaret Sitenizin Güvenliğini Arttırın

E-ticaret web siteleri için web sitesi güvenliği kesinlikle gereklidir ve E-Ticaret SEO, kullanıcıların özel bilgilerini sıkıca kilitlemek için büyük bir baskı altındadır.

Bir e-ticaret mağazası olarak müşterilerinizden aldığınız verileri şifrelemeniz gerekiyor. Hedef kitleniz kredi kartı bilgilerini ve adreslerini girerken kendini güvende hissetmek ister. Müşterilerin sayfanızdan alışveriş yapmaya devam etmesini sağlamak için web sitenizin güvenliğini sağlamanız gerekir.

Bunu bir Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikasına başvurarak yapabilirsiniz.SSL Sertifikası

Bir SSL sertifikası, kötü niyetli kişilerin okuyamaması için web sitenizdeki verileri şifreler. Ayrıca, web sitenizin alan adının başına HTTPS’yi (güvenli olmayan HTTP’nin aksine) ekler.

Güvenli bir web sitesi, güvensiz bir web sitesinden daha iyi performans gösterecektir, bu nedenle E-Ticaret SEO stratejinizi geliştirmek için web sitenizi güvenli tutmak önemlidir.

Özet

E-Ticaret SEO Kapsamlı rehberimizin sonuna geldik. Bu detaylı rehberi kısaca açıklamak gerekirse, Kullanıcıları cezbedecek kaliteli görseller ve bu görselleri destekleyecek açıklamalar yazın. Google aramalarında daha fazla tıklama alabilmek için kısa, anahtar kelimeye yer verilmiş, ilgi çekici başlıklar oluşturun. Bu başlıkların sonrasında hemen altında bulunan Meta açıklama kısmına ise yine kullanıcıları cezbedecek ve anahtar kelimenizin geçtiği kaliteli bir ürün açıklaması ve sona doğru harekete geçirici bir mesaj ekleyin.(Şimdi tıkla, Hemen ziyaret et vb.)

Sık Sorulan Sorular

E ticaret SEO nedir?

E-ticaret SEO, web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan bir dizi optimizasyon tekniğidir. E-Ticaret için SEO, çevrimiçi mağazanızı büyütmek için daha fazla trafik ve satış oluşturmanıza olanak tanıyarak daha alakalı arama sonuçlarında görünmenize olanak tanır.

E Ticaret SEO Neden Yapılır?

 • Daha fazla kitleye ulaşarak markanızın ismini duyurursunuz
 • Ürünlerinizin daha fazla görünmesini sağlarsınız
 • Hedef kitleniz ile iletişim
 • Satışlarda artış

 

Kadir Trabzon

Dijital Pazarlamaya meraklı SEO kategorisinde her geçen gün kendini geliştirmeye adamış bir pazarlamacı. Güncel bilgiler verdiğim blog siteme hoş geldiniz 😊

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu