Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
SEO

Remarketing Nedir ?

Remarketing Nedir?

Remarketing nedir sorusu son dönemde dijital dünyanın ve internetin hayatımızın merkezine yerleşmesiyle oldukça artmıştır. Remarketing kelime anlamı olarak yeniden pazarlama anlamına gelir. Bir pazarlama ve satış stratejisi olan remarketing’te müşterilere farklı kanallar üzerinden ulaşılır. Amaç, müşterinin neden istenildiği gibi davranmadığını anlamaktır. Bir siteyi ziyaret eden kullanıcının siteden alışveriş yapmadan ayrılması durumunda bu durumun sebebi öğrenmek istenir. Müşteriye sürekli farklı yollardan site hatırlatılır.

Sms, reklam ya diğer kanallar aracılığıyla bakılabilir. Burada anahtar kelimeler, İP gibi detaylar önemlidir. Amaç müşterinin bu satın almayı gerçekleştirmesidir. Kullanıcılar başka sitelerde gezerken de bir şekilde hatırlatma yapılır. Amaç sürekli pazarlama yapılarak satışın gerçekleşmesini sağlamaktır.

Öneri İçerik: Shopify Nedir ?

Remarketing sayesinde, satın alım işlemi yapmayan tüketicilere, ısrarla ve sürekli olarak çeşitli yollarla ürünün pazarlanmaya çalışılmasıyla, satış gerçekleştirilebilir. Bu oran oldukça yüksektir. Bu yüzden dijital ve web dünyasında satış yapan herkes mutlaka remarketing stratejisini kullanmalıdır.

Remarketing Nedir? Remarketing Nasıl Yapılır?

Hesapta remarketing kodu oluşturularak remarketing yapılabilir. Bu şekilde satın alma eyleminin gerçekleşmediği siteye ya da ürüne yönlendirme yapılabilir. Remarketing nasıl yapılır detayları da oldukça merak edilir. Önce markanın hedefi belirlenmeli ve belirli anahtar kelimeler esas alınmalıdır. Bunun için hedef kitlelerin de biliniyor olması oldukça önemlidir.

Remarketing Nasıl Yapılır ?

Denenen her kampanya ve strateji mutlaka test edilmelidir. Test etmeden hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığından asla emin olamazsınız. Görsel metinler, mailler ya da diğer yollardan hangileri daha çok etkileşim veriyor tespit edip bu alana yönelmek gerekir. Herkese aynı mesajın atılması yerine belirli özelliklere göre daha özel mesajlar atılmalıdır.

Örneğin; baktığınız overesize tshirt ürününe benzer ürünler çok uygun fiyatlar burada! gibi mesajlar ve reklamlarla daha kolay siteye çekme sağlayabilirsiniz. Remarketi birçok alanda etkin ve doğru kullanmak en yüksek oranda getiri sağlar. E mail, sms, reklam gibi yöntemlerin tamamı kullanıldığında satışların %400 oranında arttığı bir gerçektir.

Remarketing’in Markaya Olan Etkileri

Remarketing ile markanız kısa sürede daha çok etki alacaktır. Bunu yaptığınız kampanya ve stratejiler sonrası siteye geri dönüş oranları, tıklanma oranları ya da diğer oranlara bakarak tespit edebilirsiniz. Remarketing, dijitalleşme ve internetin çağımızın gereği haline gelmesiyle oldukça başarılı ve popüler pazarlama stratejilerinden biri haline gelmiştir.

Remarketing ile kısa sürede daha fazla kitleden geri dönüş alabilir, bu sayede remarketing öncesine göre daha fazla satış yaptığınızı fark edebilirsiniz. Doğru bir strateji ile remarketingte satışların düşme gibi bir ihtimali olmaz. Remarketing, her zaman doğru bir araştırma ve uygulamayla başarıya ulaşımı sağlar. Remarketing konusunda uzmanlardan da destek almanız ve en yüksek verime ulaşmanız mümkündür.

Remarketing sayesinde aslında satın alma isteği ya da ihtiyacı olmayanları da satın alma eylemine yönlendirirsiniz. Bu sayede beklenmeyen satış artışı yaşanır. Remarketin, aynı zamanda marka tanınırlığını da arttırır. Tüketici oradan hiç alışveriş yapmadıysa bile artık o kadar fazla karşısına çıkar ve kendini hatırlatır ki, marka onun için aşina olduğu markalar arasında yer alır. Remarketing sayesinde düzenli marka müşterisi olan tüketici sayısı da oldukça fazladır.

Remarketing hakkında daha detaylı bilgi almak için SEO Uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Remarketing Kampanya Türleri

Remarketing alanında çeşitli kampanya tipleri vardır. Bunlar:

  • Email Remarketing
  • Video Remarketing
  • Google Remarketing
  • Web sitesi Remarketing
  • Youtube Remarketing

Daha fazlasından da bahsetmek elbette mümkündür. Ancak bunlar en yaygın olan ve en hızlı sonuç aldıran remarketing tipleridir. Bu remarketing tiplerinden isterseniz hepsinde, isterseniz seçtiğiniz bazılarında çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin google remarketing, google’da aramada gezerken en üstte reklamlar olarak ya da diğer kısımlarda reklamlar olarak karşınıza çıkabilir.

Email remarketing ise, çeşitli kampanya ya da benzer ürünlerin hatırlatılmasıyla tüketicide, siteyi ziyaret etme eğilimi yaratılır. Remarketingin kampanya türlerinden hepsi de fayda sağlayan ve olumlu geri dönüşlere, yüksek satışlara sebep olan sonuçlar yaratır. Bu yüzden mutlaka online satış ya da web sitelerinde satış stratejisi olarak remarketinge yer verilmelidir.

Remarketing Örnekleri

Remarketing stratejisi alanında bir örnek vermek gerekirse, ABC abiye giyim web sitesine sahip bir kişinin yapacağı remarketing uygulamalarını ve sonuçlarını ele alalım. Web sitesine giren tesettür abiye modellerine bakan ancak satın alma yapmadan siteden ayrılan bir müşteriye tesettür abiyeler remarketing ile yeniden pazarlanmaya çalışılsın.

Doğru şekilde ayarlanan ve test ederek emin olunan remarketing stratejileri ile ilgili müşteriye sürekli reklam ya da sms olarak karşısına sürekli abiye tesettür elbise hatırlatmaları çıkıyor. Abiye tesettür modellerinde kaçırılmayacak fırsatlara ABC giyimden ulaşabilirsiniz, abiye tesettür giyimde son model abiyeleri ilk sen al, gibi sürekli yapılan hatırlatmalar, bir ara bakıp daha sonra satın alma yapmayan tüketicide bir uyarı oluşturur.

Bir kere daha siteye bu sefer daha çok alıcı gözüyle girerek yeniden kıyafetlere bakar. Bu sefer satın alma işlemini gerçekleştirdiğinde remarketing stratejisi başarılı olarak sonuç verir. Yine tüketici satın alma işlemi yapmadan siteden ayrılırsa bu sefer daha yoğun bir şekilde pazarlama stratejisine devam edilir.

Kadir Trabzon

Dijital Pazarlamaya meraklı SEO kategorisinde her geçen gün kendini geliştirmeye adamış bir pazarlamacı. Güncel bilgiler verdiğim blog siteme hoş geldiniz 😊

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu