Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GOOGLE ARAÇLARIGOOGLE SEARCH CONSOLE

Search Console Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Google Search Console Google firmasının web site sahipleri için kullanıma sunduğu ücretsiz bir analiz aracıdır. Araç sayesinde web site verilerinizi görebilir, anahtar kelime analizleri yapabilir, robots.txt ve sitemap.xml dosyalarını yükleyebilirsiniz.

1.Adım Giriş Ekranı

Search Console kurulumu kolay ve zahmetsizdir. İlk adımda Google arama kısmına Google Search Console yazıyoruz. Sonrasında çıkan aramalarda ilk sırada ki linke tıklayarak giriş yapıyoruz.

Search Console Kurulum

Çıkan ekran üzerinden Şimdi başla butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Sizlerden bir Google hesabı girişi isteyecek. Bu alana güncel olarak kullandığınız Mail adresinizi girerek devam ediyoruz.

2.Adım Mülk Ekleme

Ekrana Aşağıda bulunan ekran gelecektir. Bu ekrana verdiğim örnekteki gibi SSL sertifikası yani Https:// ile birlikte alan adımızı yazarak devam ediyoruz.

Search Console Alan Adı Ekranı

Alan adımızı yazdığımız da devam diyerek diğer adıma geçiyoruz. Sahipliği doğrula ekranında bir kaç farklı doğrulama seçeneği mevcut. Bu seçeneklerden kolayınıza geleni seçip doğrulama yapabilirsiniz.

3.Adın Doğrulama İşlemleri

HTML ile doğru seçeneği seçilerek ekrana gelecek Consol kodunu kopyalayınız.

Kopyalama işlerimden sonra WordPress > Görünüm > Tema Düzenleyici kısmına giderek Sol tarafta bulunan kısımdan Header.php bölümüne giriş yapıyoruz.

Kodu <head> </head> kısmına yapıştırarak Sahiplik doğrulama ekranına geri dönerek doğru butonuna tıklayarak kurulum işlemlerini kolayca bitiyoruz.

4.Adım Site Haritası Ekleyin

Site haritaları Google’ın sizin sitenizi bulması ve indexlemesi için kullanılan yollardır. Site haritası içerisinde sitenize ait Kategoriler ve sayfalar yer alır bu sayfalar sayesinde Google girdiğiniz Makaleleri kontrol ederek arama sonuçlarında sizlere yer verir.

Site Haritasını eklemek için farklı yollar mevcut. Benim önereceğim yol ile site haritasını ekleyebilir buna ek olarak ise SEO performansınızı arttıracak bir eklenti olmasıdır.

Eklentiyi kurmak için WordPress ekranından Eklentiler > Eklenti ekle kısmından All in One SEO eklentisini indirerek kurulumunu yapınız.

Eklentiye giriş yaparak Site haritaları kısmından Open Sitemap diyerek açılan pencerede ki linkleri Search Konsol uygulamasının sol kısmında yer alan Site haritaları kısmına ekliyoruz.

Site Haritası Ekleme

Yukarı ki örnekte verildiği gibi ekleme yapıldığında Başarılı yazısı görünecektir. Yukarıda ki adımlar sorunsuz bir şekilde yapıldı zaman web siteniz Google’a kayıtlı hale gelecektir.

Search Consol yardımcısı ile ek olarak yukarıda da belirttiğim gibi trafik ve anahtar kelime analizleri yapabilirsiniz.

Web sitenize gelen trafik verilerini görmeniz bir kaç günü bulabilir.

Wordpress SEO Çalışmalarınız için inceleyebilirsiniz. https://www.kadirtrabzon.com/wordpress-seo-detayli-rehber/

 

 

Kadir Trabzon

Dijital Pazarlamaya meraklı SEO kategorisinde her geçen gün kendini geliştirmeye adamış bir pazarlamacı. Güncel bilgiler verdiğim blog siteme hoş geldiniz 😊

Bir Yorum

  1. Google Seach Console’un detaylı kurulum ve incelemeleri,ile ilgili faydalı makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu