Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
SEO

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır ? (Ücretsiz)

SEO Rakip analizi ile kendi sektörünüzün içinde ki rakiplerinizi kolaylıkla analiz edebilir, onlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir ve güçlü bir SEO stratejisi planı yaparak rakiplerinizi bu zorlu yolda önlerine geçebilirsiniz.

SEO Rakip Analizi Nedir ?

SEO Rakip analizi sizlerin bulunduğu sektör içerisindeki rakipleri belirleyerek onlar üzerinde analizler yaparak çeşitli veriler elde etme sürecidir. Bu veriler ile eksiklerimizi öğrenebilir, onlarda olan bizde olmayan özellikler gibi birçok bilgiye kolayca ulaşabiliriz. Basit bir açıklama olarak aynı sektör içindeki iki firmanın web siteleri arasında ki SEO karşılaştırılmasıdır.

SEO Rakip analizi alt başlıkları şunlardır;

 • Rakiplerimizi Belirleyelim
 • Anahtar kelime analizi
 • Backlink analizi
 • Rakip en iyi sayfaların analizleri
 • İçerik analizi
 • PPC reklam analizi
 • İçerik planlanması

SEO rakip analizi bizler için kolay ve çok etkilidir. Çalışmalara sıfırdan başlama gereği duymayız. Rakiplerimizin neler yaptıklarını görerek bu stratejileri kendi planlarımıza dahil edebiliriz.

SEO rakip analizi yaparken SEO Uzmanları zamandan tasarruf etmek amacı ile belirli SEO yardımcı araçlarını kullanır. Bu araçlar Semrush, Ahrefs ve Moz gibi yardımcı programlardır.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır ?

Rakip analizi nedir sorusuna da cevap verdiğimize göre artık analizler nasıl yapılır öğrenmeye hemen başlayalım. Anlatacağım adımların hiçbir zorluğu yoktur. İçerik bittikten sonra sizler de hemen rakiplerinizi analiz ederek planlamalar yapabilirsiniz.

Rakiplerinizi Belirleyin

Rakiplerimizi belirlemek, analizlere başlamadan önce ki en önemli kısımdır. Rakiplerimizi doğru ve sağlıklı bir şekilde belirleyerek daha iyi analizler yapabiliriz.

Rakiplerinizi bulmak için ücretsiz bir analiz aracı olan Ubersuggest yardımcısını kullanabilirsiniz.

Yaptığımız bir örnekte kendi sektörümüzden olan bir anahtar kelime ile rakiplerimizi bulmaya çalıştık. ‘SEO’ Kelimesini, yardımcı aracın Keyword> Content Ideas bölümüne girip ara dedikten sonra çıkan ekranda rakiplerimiz görünmekte. Aralarından rakiplerinizi not alarak diğer adımlara geçebilirsiniz.

SEO Rakip bulma aracı

Ubersuggest ücretsiz bir araç olduğundan, rakip SEO analizi için anahtar kelimelerin ve en üst sıradaki alan adlarının sayısı sınırlı olabilir. SEO karşılaştırma verilerinin daha derinine inmek ve daha doğru sonuçlar elde etmek için Ahrefs gibi ücretli bir SEO aracına ihtiyaç duyulabilir. Ahrefs rakip analiz aracı daha gelişmiştir ve rakip analizinin herhangi bir bölümünü sizin için daha kolay ve hızlı hale getiren sayısız özelliğe sahiptir.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Anahtar kelime analizi rakiplerinizin nerden, hangi kelimelerden trafik çektiğini ve reklam verip vermediğini öğrenmeye yarar. Bu analizler sonucunda bizlerde o kelimelerde içerikler üreterek rakiplerimizin önüne geçmeye fırsatları elde edebiliriz.

Anahtar kelimelere göre içerikleri girdiğimiz de ve içerikler rakiplerimizin içeriklerinden daha kaliteli ve özgün olduğundan Google bizleri ödüllendirerek onlardan daha üst sıralarda gösterecektir. Bu sayede yeni ziyaretçiler bizim makalelerimize ulaşacak ve daha fazla marka bilinirliği, potansiyel müşteri artışı ve otorite sahibi olacağız.

Rakiplerimizin anahtar kelimelerini öğrenmek için 2 adet SEO Yardımcı aracı önereceğim. Bu araçlar Semrush (Ücretli) ve Ubursuggets (Ücretsiz) araçlarıdır. Araçlar yardımı ile nasıl anahtar kelime analizi yapılır hemen öğrenelim.

Semrush Anahtar Kelime Analizi

Semrush SEO yardımcı aracı ile sadece anahtar kelime değil diğer tüm analizleri de kolaylıkla yapabilirsiniz. Anahtar kelime analizi yapmak için Semrush’a giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan arama çubuğuna bir rakibinizin alan adını yazarak ‘ara’ butonuna basıyoruz. Çıkan analizlerden alt kısma inerek Organik anahtar kelimeler kısmını bulup giriş yapıyoruz

Yukarı da ki ekran üzerinden rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerden ne kadar trafik aldığını ve Google’da hangi sıralarda yer aldığını öğrenebilirsiniz.

Aralarından sizlerde olmayan anahtar kelimeler üzerinden makaleler yazabilir ve rakibinizin önüne geçme şansını yakalayabilirsiniz.

SEO uyumlu makaleler yazmak için hemen ziyaret edebilirsiniz. https://www.kadirtrabzon.com/seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir/

Ubersuggets Anahtar Kelime Analizi

Ubersugggets yardımcı aracı ücretsiz ve herkesin üye olarak hemen kullanabileceği bir popüler araçtır. Araç sayesinde rakiplerimizin anahtar kelimelerini kolaylıkla öğrenebiliriz. Bunun için Ubersuggets aracına giriş yaptıktan sonra Traffic > Traffic Overview kısmına rakibinizin URL’sini yazıp hemen alt kısımda çıkan Organıc Keywords kısmına tıklayarak rakiplerin en iyi anahtar kelimesini bulabilirsiniz.

Ubersuggets Anahtar Kelime Bulma

Çıkan anahtar kelimelerden sizlere uygun olan kelimeleri seçerek planlarınızı hazırlayabilirsiniz. Anahtar kelimeleri bulduktan sonra yapılacak diğer önemli işlem ise SEO uyumlu kaliteli içerikler ile rakiplerimizin önüne geçmek olacaktır.

Backlink Analizi Yapma

Backlink bir internet sitesinin sizlere referans olarak link verme işlemlerine denir. Ne kadar fazla referansınız var ise link inşanız o derece güçlü olacaktır. Link inşası güçlü olan bir web sitesi Google’ın gözünde daha fazla güven sağlar ve ödüllendirme işlemleri o web siteye daha fazla olur.

Bir diğer faydası ile organik trafik ve marka bilinirliğidir. Sizlere referans olan web sitelerinin sayısı çoğaldıkça gelen trafik miktarı da fazla olacaktır. Gelen ziyaretçiler verilen linklere tıklayarak sizin web sayfalarınızı keşfeder ve sizlere trafik sağlar.

Sayfalarınız ne kadar önerilir ve paylaşılır ise yeni potansiyel kişilere de erişim artarak sizin marka bilinirliğinize de büyük katkılar sağlayacaktır.

Rakiplerin analizlerini az önce kullandığımız programlar ile kolaylıkla görebiliriz ve onların backlink aldıkları web sitelerinden bizlerde kendimize backlink alarak güçlü bir link inşası ile organik trafik ve marka bilinirliği elde edebiliriz.

Semrush Backlink Analizi

Semrush ile backlink analizi nasıl yapılır hemen bakalım. Semrush paneline girdikten sonra sağ tarafta bulunan Backlink Analizi kısmına tıkladıktan sonra gelen ekrandan arama çubuğuna seçtiğimiz rakibimizin URL’sini yazarak aratıyoruz.

Gelen ekran üzerinden rakibinizin tüm backlink alımlarını öğrenebilirsiniz. Bu analiz sürecinden sonra ise kendinize web sitelerini seçerek rakiplerinizin bulunduğu platformlardan backlink alarak link güçlü bir link inşası yapabilirsiniz.

Rakibin En İyi Sayfalarını Kontrol Et

Rakibinizin en iyi sayfalarını kontrol etmek sizlere farklı bakış açıları kazandıracaktır. Neden bu sayfalara çok trafik geliyor, bu sayfaların bizim sayfalardan farkı ne gibi birçok soruyu kendinize sorabilirsiniz.

Bu analiz ile sayfalarını detaylıca kontrol ederek sizlerde kendi sayfalarınızda kullanmadığınız stratejileri kullanarak trafik çekebilirsiniz.

Ubersuggets aracı içinden >> Trafic Kısmından >> Top Pages by Traffic tıklayarak >> rakinizin alan adını girerek en iyi sayfalarını öğrenebilirsiniz.

Web site İçerik Kontrolleri

Rakiplerimizin içerikleri bizler için son derece önemlidir. Rakiplerin içeriklerinden bu başlıkları çıkarabiliriz;

 • İçerik ne kadar kaliteli ?
 • Sektör ile alakası var mı ?
 • Okuyucunun ihtiyaçlarını karşılıyor mu ?
 • İçerik ne kadar kapsamlı ?

gibi soruları cevaplayabiliriz. Bu soruları kendi web sitemiz içinde sorarak kendi içeriklerimizin kalitesini ortaya çıkarabiliriz. Eğer rakiplerimizin içerikleri bizlerden daha kaliteli ve kapsamlı ise onlardan daha iyi olmamız biraz zor. Bizler rakiplerimize kıyasla daha kapsamlı ve kaliteli içerikler ile web sitemizi donatarak onların bir adım önüne geçme fırsatı yakalamış oluruz.

PPC Reklamlarını İnceleyin

Rakibimizin Google reklamlarını inceleyerek hangi anahtar kelimelere reklam verdiğini görebiliriz. Rakibimiz hangi anahtar kelimeden ne kadar organik trafik alıyor bunu öğrenerek bizlerde bir miktar reklam bütçesi ayırarak o anahtar kelimelerde reklamlar vermeye özen göstermemiz gerekmekte.

Reklam verdikten sonra ziyaretçiler arama yaparken bir reklam sıralaması geliyor. Bu sıralamada ilk sıraya oturmak için reklam kalite puanımızın yüksek olması gerekmektedir. Bu puanı yükseltmek için web sitenizin sorunsuz ve kaliteli olması gerekmektedir.

Sorunsuz bir web site için hemen inceleyin. https://www.kadirtrabzon.com/site-ici-seo-nedir-nasil-yapilir/

Web sitenizi sorunsuz bir hale getirdiğiniz zaman diğer önemli madde reklam açıklamalarıdır. Bu açıklamalar anahtar kelimeler içermeli ve harekete geçirici mesajlar içermelidir. Diğer husus ise kısaca TMB denilen tıklama başına ücret kısmını çözmektir. Eğer bu açık arttırmaya çok düşük bir rakam yazarsanız reklamınızı ilk sıralara çıkamayabilir.

İlk sıralarda yer almak için üstte belirttiğimiz maddeleri uygulayarak sizlerde verimli bir reklam çıkışı elde edebilirsiniz.

İçerik Planlaması

Artık bütün verileri detaylıca topladık. Bu verilerde ki anahtar kelimelere ile, kopya olmayan, kaliteli ve özgün bir içerik oluşturarak kullanıcılara sunmamız gerekmekte. Bu içerikler sayesinde gelen kullanıcılar daha iyi bir sayfa performansı ve daha iyi bir içerik ile kullanıcılara fayda sağlayarak Google’ın bizi ödüllendirmesini sağlayabilirsiniz..

EK BİLGİ : İçerikleri oluştururken çok kısa olmamasına, detaylı ve kapsamlı bir içerik olmasına, kopya olmayan sizlere özgü kaliteli içerik olmasına özen gösteriniz.

Sonuç

SEO Rakip analizinin nasıl yapılacağını ve önemli unsurları detaylıca işledik. Kısa bir özet geçmek gerekirse analizlerde ilk önce rakiplerimi titizlikle belirliyoruz. Sonrasında rakiplerimizin anahtar kelimelerini, Backlink inşasını, en iyi sayfalarını, içeriklerini ve PPC reklamlarını detaylıca analiz ediyoruz. Bu analizler sonucunda onlarda olup da bizde olmayan kısımları kendi web sitemize dahil ederek güçlü bir sayfa haline getiriyoruz.

Bu analizler sonucunda yaptığımız plan ve stratejileri zamana yayarak gelen organik trafiğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Öneri: Netflix Film Önerileri

Ücretsiz SEO Analiz Dosyası

Ahrefs tarafından sunulan ücretsiz SEO Analiz dosyasını sizler için türkçeleştirme işlemlerini yaparak kullanıma sundum. Sizlerde bu dosya ile rakiplerinizi kolaylıkla analiz edebilirsiniz.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ErBdZgwZDbKWVsyN5mIKQquY00gOMn8q9zfUKtfwm0k/edit?usp=sharing

Sık Sorulan Sorular

SEO rakip analizi nasıl yapılır?

SEO Rakip analizi backlink kontrolü, içerik kontrolü, anahtar kelime analizi, en iyi sayfaların analizi gibi maddeler ile rakip web siteler kontrol edilerek bir planlama ve strateji oluşturularak yapılır.

SEO analizi nasıl yapılır?

SEO Analizi Semrush, Ahrefs gibi yardımcı programların site audit özellikleri ile yapılır. Site içi ve Site dışı SEO Olarak 2 kısma ayrılır.

 

Kadir Trabzon

Dijital Pazarlamaya meraklı SEO kategorisinde her geçen gün kendini geliştirmeye adamış bir pazarlamacı. Güncel bilgiler verdiğim blog siteme hoş geldiniz 😊

İlgili Makaleler

33 Yorum

 1. Verdiğiniz kaliteli ve bilinçli sunum için teşekkür ederiz. Saygılar, başarılar

 2. Seo Rakip analizini bu kadar detaylı ele aldığımız için cok teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu…

 3. Bu güzel ve bilgilendirici yazınız için sizlere çok teşekkür ederiz bizler için faydalı ve bilgi edinme için güzel bir paylaşım olmuş emeklerinize sağlık.

 4. Çok değerli bilgiler gerçekten. Seo analizi hakkında sayenizde çok şey öğrendim

 5. Seo rakip analizi nasıl yapılır daha önce bilmiyordum birçok siteye araştırdım bulamadım ama buradan detaylı bir şekilde öğrendim

 6. SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır ? bende merak ettim sonunda makale ile öğrenmis oldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu